Raidė + raidė = žodis
- Sukurta 2022-03-24
Kovo 23 dieną Rokų bibliotekoje pirmokėliai (mokyt. D. Laužadienė), kartu su bibliotekininke, skaičiavo abėcėlės raides, klausėmės ,,Debesų dainelės“. Susipažino su pirmąją lietuviška abėcėle, kurioje būta 23 raidelės ir jos autoriumi M. Mažvydu, o dabartinėje jau 32 abėcėlės raidės, kurią pateikė J. Jablonskis.
Susipažinome su kai kurių raidelių atsiradimu: štai tris „su paukščiukais“ – č, ž, š – pasiskolinome iš čekų kalbos, dvi nosines – ą ir ę – iš lenkų. Dar lieka keturios – ū, į, ų ir ė. Jų istorija pati įdomiausia. Pati vėliausia, jauniausia abėcėlės raidė – ū. Vienintelė raidė, kurią galima vadinti tikrai lietuviška, neturinčia analogų kitose kalbose, yra ė. Unikalioji raidė ė lietuviškajame raidyne atsirado prieš 366 metus.
Aiškinomės abėcėlės svarbą ir jos reikalingumą bei naudojimą žmonių gyvenime, apžiūrėjome knygų parodą ,,Prasideda A, baigiasi Ž – tai mūsų gražioji abėcėlė“. Atsisveikindami vaikai pažadėjo, kad kiekvienas nupieš savo mėgstamą abėcėlės raidę ir suruošime piešinių parodą ,,Kai žemelė atsibudo, visos raidės šokt sujudo...“. Popietė skirta Lietuvių kalbos dienoms paminėti.
Rokų padalinio vyr. bibliotekininkė Irena Petriškienė