Pradinis Naujienos Kulinarinė kelionė su Rimvydu Laužiku

Kulinarinė kelionė su Rimvydu Laužiku

Viešosios bibliotekos vykdomo projekto „Kultūrinės slinktys Kauno rajone“ vienas iš renginių - tai pažintis su Lietuvos kulinarijos paveldu. Susitikimo su archeologu, VU profesoriumi Rimvydu Laužiku tema „Lietuvos gaspadinės ir jų valgiai: istorinės Lietuvos virtuvės apžvalga“ – tai kulinarinė kelionė, kuri atskleidė šiuolaikiniam skaitytojui Lietuvos gastronomijos ištakas.

Svečio moksliniai interesai labai platūs - bažnyčių archeologija, paveldo informacija ir komunikacija, muzeologija, maistas ir valgymo kultūra Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, nagrinėja įtakingiausių ir turtingiausių LDK didikų giminės – Radvilų valgymo kultūrą.

Šiais laikais nemažai diskutuojame apie Lietuvos virtuvę, lietuvišką gastronominį tapatumą. Dažnas klausiame, kokie gi tie tikrieji lietuviški patiekalai? Paskaitoje apie istorinę virtuvę buvo akcentuota, kad lietuviškos kulinarijos istorija ir paveldas susipinęs su daugeliu kultūros reiškinių dėl istorinių aplinkybių. Dažnu atveju vietinė virtuvė susilieja su daugybe tarptautinių įtakų: nuo artimos mums vokiečių, lenkų virtuvės iki italų, totorių, olandų ar graikų.

Susitikimo metu R. Laužikas pristatė Lietuvybės puoselėtojos Liudvikos Didžiulienės-Žmonos pirmąją gastronomijos knygą lietuvių kalba „Lietuvos gaspadinė, arba Pamokinimai, kaip prigulinčiai suvartoti Dievo dovanas“. Ji parašyta dar XIX a. pabaigoje – išskirtiniu laikotarpiu, kai formavosi šiuolaikinė lietuvių tauta, buvo ruošiamasi atkurti Lietuvos valstybingumą. Naujai atgimusi, originalūs L. Didžiulienės-Žmonos receptai, papildyti vertingais, smalsumą žadinančiais istorikų Anželikos ir Rimvydo Laužikų komentarais kviečia išbandyti nežinomus ar pamirštus patiekalų receptus.