Viešojoje bibliotekoje paminėta knygnešio diena
- Sukurta 2018-03-22
Kovo 16 d. Viešojoje bibliotekoje vyko renginys, skirtas Knygnešio dienai paminėti. Renginio metu su didele pagarba ir begaliniu dėkingumu prisiminti ne tik pakaunės krašto knygnešiai, bet ir kiti tautiečiai, kovoję už Lietuvą, tautiškumo išsaugojimą ir lietuvišką žodį: tai mokytojai, poetai, kompozitoriai, rašytojai, 1918 m. vasario 16 d. Lietuvos Nepriklausomybės Aktą pasirašę signatarai, tremtiniai, politiniai kaliniai, 1990 m. kovo 11 d. Lietuvos nepriklausomos valstybės atkūrimo aktą pasirašę signatarai ir, žinoma, knygnešiai.
Knygnešys - vienintelis lietuvių kalboje sutinkamas žodis, tapęs šviesos, laisvės, aktualumo simboliu mūsų gyvenime. Knygnešystė - XIX a. Lietuvos istorijos fenomenas, nukreiptas prieš carinės Rusijos vykdytą lietuviškos spaudos ir raidyno draudimo politiką, trukusią 40 metų, pasireiškęs lietuviškų leidinių spausdinimu užsienyje, daugiausiai tuometinėje Prūsijoje, Mažojoje Lietuvoje bei Amerikoje, nelegaliu gabenimu per sieną ir platinimu. Daugiau kaip 40 metų besitęsęs lietuviškos spaudos draudimas, knygnešių drąsą ir pasiaukojimas įkvepia mus apie tai kalbėti ir ateinančioms kartoms.
Renginio svečias - kraštotyrininkas A. Vaičius susirinkusiems Garliavos bendruomenės nariams ir moksleiviams papasakojo apie savo gimtojo krašto knygnešius - Mykolą ir Aleksandrą Račkus. Svarbiausius Lietuvos istorijos tarpsnius: Lietuvos Nepriklausomybės akto pasirašymą, tarpukario Lietuvą, karo metus ir sunkius pokario laikus apžvelgė Garliavos Jonučių progimnazijos istorijos mokytojas R. Gudaitis. Su didžiuliu susidomėjimu klausę pasakojimų apie lietuviškos spaudos draudimą, knygnešių drąsą ir pasiaukojimą, moksleiviai pranešėjams uždavė klausimų.
Renginio pabaigoje vyr. bibliotekininkė V. Tamašauskienė moksleiviams pristatė bibliotekoje eksponuojamą knygnešiams skirtą dokumentų parodą „Mūsų kartai Vaižgantas buvo tarsi Dievas. / Mons. K. Vasiliauskas“ ir kraštotyrininko A. Vaičiaus parengtą parodą, skirtą Lietuvos 100- mečiui paminėti.
Pažinti Kauno rajono knygnešius ir pakeliauti jų takais nuo šiol galite ir virtualiai. Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos sukurtas virtualus gidas „Išmanusis kultūros kelias Kauno rajone“ - tai puiki šiuolaikinių technologijų sprendimais pagrįsta mokymosi ir kultūros pažinimo priemonė, leis pažinti su Kauno rajone esančiais reikšmingais ir unikaliais kultūros paveldo objektais ir žymiais Kauno rajono žmonėmis: knygnešiais, literatais ir savanoriais.
Visų renginio dalyvių vardu dėkojame pranešėjams už puikią knygnešio dienai skirtą popietę, nes knygnešių, išsaugojusių lietuvišką žodį ir kalbą dėka, šiandien į jaunajį skaitytoją galime drąsiai prabilti pirmosios lietuviškos knygos autoriaus Martyno Mažvydo žodžiais: „Imkit mane ir skaitykit...“.