Pradinis Kraštotyros knygos Straipsniai Kauno rajono draustiniai, miškai, parkai - Obelynės parkas

Kauno rajono draustiniai, miškai, parkai - Obelynės parkas

3

AKADEMIJOS SENIŪNIJA

Ant aukšto kairiojo Nemuno kranto tarp medžiais apaugusių Kamšos botaninio–zoologinio draustinio raguvų yra garsaus gamtininko, akademiko, biologijos mokslų daktaro, profesoriaus Tado Ivanausko (1882-1970) sodyba. Sodybos kompleksą sudaro parkas, sodas, gyvenamieji namai ir kiti statiniai.
Profesorius Tadas Ivanauskas Obelynėje gyveno 1921-1970 metais. Jo sukurtas ir puoselėjamas gamtos kampelis atspindėjo Lietuvos sodininkystės raidą. Profesorius anksti keldavosi, kasdavo duobes medeliams, juos skiepydavo, naikindavo piktžoles. Tado Ivanausko žmona Honorata puoselėjo gėlynus. Beveik 8 ha plote augo apie 100 obelų, 50 kriaušių veislių, daug slyvų, trešnių, įvairiausių gėlių, 300 rūšių ir formų augalų bei krūmų, 60 spygliuočių. Obelynė tapo profesoriaus draugų, mokslininkų, dailininkų, muzikantų, poetų, užsienio svečių mėgstama sambūrių vieta. Parkas 1958 m. paskelbtas respublikinės reikšmės istoriniu paminklu.
1973 m., po sodybos šeimininko mirties, gamtininko įdukros Eleonoros ir jos vyro Algirdo Baltuškevičiaus iniciatyva buvo įrengta T. Ivanausko memorialinė sodyba. Išsaugant garsiojo gamtininko palikimą daug pastangų įdėjo ir jo mokiniai: profesorius Mindaugas Navasaitis ir docentas Algirdas Navasaitis. 1997 m. ant namo sienos pritvirtinta ąžuolinė lenta su bareljefu ir profesoriaus žodžiais „Visą savo gyvenimą ir darbą pašvenčiau Lietuvai“.
Į Lietuvos kultūros vertybių registrą gyvenamasis namas įrašytas 1993 m., sodininko namas, paukštidė, sodas ir parkas – 2006 m. 2015 m. sodyba tapo Kauno rajono muziejaus filialu.


Daugiau apie Obelynės sodybą ir prof. T. Ivanauską: http://www.krmuziejus.lt/obelynes-sodyba/

Lit.:http://alkas.lt/2015/03/21/t-ivanausko-sodyba-obelyneje-globos-kauno-rajono-muziejus-nuotraukos/