Pradinis Kraštotyra Straipsniai Kauno rajono dvarai ir pilys - Babtyno (Žemaitkiemio) dvaras

Kauno rajono dvarai ir pilys - Babtyno (Žemaitkiemio) dvaras

 Babtyno (Žemaitkiemio) dvaras prie Babtyno kaimo

ŽEMAITKIEMIO-BABTYNO DVARAS
Žemaitkiemio 10, Žemaitkiemio km., Babtų sen.

Nevėžio dešiniajame krante, apie 2 km. į pietvakarius nuo Babtų stovi Žemaitkiemio (Babtyno) dvaras, kurį prie Babtyno kaimo XVI a. įkūrė Šiukštos. Nuo 1697 m. visą šimtmetį dvarą valdė grafai Prozorai, pradėję mūrinių dvaro pastatų epochą (iki tol buvo mediniai). Valdant Prozorams Babtynas tapo reprezentaciniu dvaru, su didingais dviejų aukštų rūmais.
1797 m. Babtyną nupirko Burhardas fon Korfas, vėliau dvaras priklausė kunigaikščiams Giedraičiams, kurie nugyventą ir apleistą dvarą 1830 m. pardavė Raudondvario grafui Benediktui Emanueliui Tiškevičiui (Raudondvario ir daugelio kitų dvarų savininkui). B. E. Tiškevičius, turėdamas reprezentacinius rūmus Raudondvaryje, Babtyną pavertė ūkinės veiklos centru. Pastatė mūrinį svirną ir didįjį kluoną (iki šiol beveik nepakitusi jo išvaizda ir struktūra), rekonstravo arklidžių - tvarto pastatą (dvaro arklidės, kurios buvo pastatytos iš raudonų plytų, neišlikusios).
Visas dvaro pastatų kompleksas valdant turtingai ir įtakingai grafų Tiškevičių šeimai veikė ir buvo ūkiškai tvarkomas iki Pirmojo pasaulinio karo. Po karo ir 1922 m. Žemės reformos dvaro žemės išdalintos Lietuvos kariuomenės savanoriams ir apylinkės bežemiams bei mažažemiams ūkininkams. Dvidešimt ha žemės bei dvaro centrą gavo generolas, vienas iš Lietuvos kariuomenės kūrėjų, Kauno karo muziejaus steigėjas Vladas Nagius-Nagevičius (1881–1654 m.).
V. Nagevičiaus iniciatyva buvo pakeistas dvaro pavadinimas – vietoj Babtyno pavadintas Žemaitkiemiu. Dvaras tapo pavyzdiniu, rentabiliu ūkiu bei Kauno šviesuomenės, kilmingųjų ir aukštų pareigūnų traukos vieta. Dvaro klestėjimą nutraukė Antrasis pasaulinis karas. 1944 m. generolas V. Nagius-Nagevičius pasitraukė į Vakarus, mirė 1954 m. JAV.
Tarybiniais metais dvare įsikūrė kolūkio kontora, veikė biblioteka, vyko kino ir šokių vakarai, vėliau įkurtas daugiabutis gyvenamasis namas. Iširus kolūkiams, pastatai liko neprižiūrimi. 1999 m. apleistą dvarą nupirko verslininkas M. Šventoraitis ir čia įkūrė meno ir kultūros centrą provincijoje. Šiuo metu čia rengiami įvairūs koncertai, dailininkų plenerai, kino vakarai, susitikimai, o nuo 2003 m. – Pažaislio muzikos festivalio koncertai. Dvaro kluone sukaupta senienų kolekcija.

Daugiau : http://www.senasdvaras.lt/

Virtualus turas: https://www.krsvbiblioteka.lt/virtualusturas/#

Lit.: 153 įdomiausi Lietuvos dvarai : [iliustruotas žinynas / sudarytojai Danguolė Kandrotienė ir Vytautas Kandrotas]. - Kaunas : VŠĮ"Terra publica", 2011.
http://www.muzikusajunga.lt/h/babtyno-%C5%BEemaitkiemio-dvaras

Nuotr. Alinos Ovčiarovienės, 2015 m.