Kauno rajono sodybos ir vilos - Rašytojo Prano Mašioto namas
KAČERGINĖ
J.Janonio g. 40
“Kačerginiečiams P. Mašiotas – aukštas, ilgu paltu apsirengęs, veidą nuolatos po laikraščiu slepiantis žmogus. Kačerginės vaikai P. Mašiotą vadino pasakų seneliu, o čia esantys Mašiotų namai praminti Mašiotyne.” / Prano ir Jono Mašiotų palikimo puoselėtojų draugijos pirmininkė Virginija Pūrienė
Rašytojas, publicistas, vertėjas, vadovėlių autorius, pedagogas, visuomenės bei kultūros veikėjas Pranas Mašiotas, 1938–1940 m. gyveno Kačerginėje (J.Janonio g. 40), sūnaus Jono Biliūno (1897–1953 m.) vasarnamyje. „Namas buvo pastatytas sklypo centre, iš trijų pusių įstiklintos verandos. Iš balkono matydavom iš Zapyškio išplaukiančius garlaivius. Vieta buvo graži, čia pat Nemunas. Tarpas tarp namo ir upės buvo užsodintas pušaitėmis“, – prisimena P. Mašioto dukra M. Mašiotaitė-Urbšienė. P.Mašioto anūkė B. Mašiotaitė-Kronienė, 2001 m. vasarnamį ir apie 1 ha žemės sklypą padovanojo miesteliui. 1980 m. ant namo atidengta memorialinė lenta su užrašu: „Šiame name 1938–1940 m. gyveno rašytojas Pranas Mašiotas“.
Su P. ir J. Mašiotais susijusį kultūros paveldą saugo ir puoselėja 2002 m. savo veiklą pradėjusi Prano ir Jono Mašiotų atminimo puoselėtojų draugija (daugiau: http://www.kacergine.lt/?psl=bpm&;lan=lt ). Šios draugijos, VšĮ „Prienų drožėjai“ ir Kačerginės kultūros centro iniciatyva 2004 m. šalia namo pradėtas kurti Prano Mašioto pasakų parkas. (daugiau: http://www.savivaldybes.lt/zinios/index.php?lang=lt&;gr=naujienos&id=1172).
P. Mašiotas labiausiai žinomas kaip vaikų rašytojas. Iš maždaug 150 jo knygų vaikams apie 30 yra originalios. Kitos – sulietuvinti žymių Vakarų ir Rusijos autorių kūriniai vaikams. 1969–1983 m. Lietuvoje pakartotinai imta leisti P. Mašioto kūrinius vaikams. Serija pavadinta „Prano Mašioto knygynėlis“. “ Išleistos 37 knygos.
Pasirašydamas savo pavarde ir slapyvardžiais (Čiabuvis, Dvylis, Mošaitis, Niektauška, Pakeleivingas, Rygietis ir kt.) nuo 1888 m. įvairiuose to meto laikraščiuose rašė pedagogikos, vaikų literatūros, mokyklų darbo organizavimo, kalbos, visuomeninio gyvenimo, mokslo populiarinimo temomis, išleido aštuonis matematikos, fizikos, rašybos vadovėlius. Išvertė apie 60 knygų, tarp jų Džonatano Svifto „Guliverio kelionės“, Danielio Defo „Robinzonas Kruzas“, Herberto Velso „Pirmieji žmonės mėnulyje“ ir kt.
Apie P.Mašiotą išleistos knygos: Marijos Urbšienės-Mašiotaitės (dukros) atsiminimų knyga apie tėvą „Prie žibalinės lempos“ ( 1982 m.), Albino Degučio „Prano Mašioto bibliografija“ (1990 m), „Prano Mašioto šviesa“ (2013 m.), skirta 150-osioms rašytojo gimimo metinėms.
Daugiau apie jį: https://www.masiotas.kaunas.lm.lt/index.php?t=nuorodos.masiotas&;h=main.top
https://lt.wikipedia.org/wiki/Pranas_Ma%C5%A1iotas
http://atminimas.kvb.lt/asmenvardis.php?asm=MA%D0IOTAS%20PRANAS
Lit.:
Novužės krašto vaikai / Bernardas Aleknavičius, Vincentas Aleknavičius. – Marijampolė : Ramona, 1999-. – t. : iliustr., portr.
[D.] 1, XVIII-XIX a. iškilieji zanavykai. – 1999 (Kaunas : Spindulys). – 243 p.
Kauno rajono gamta ir kultūros vertybės / [knygą ruošė: Rapolas Vasiliauskas … [et al.]. - Kaunas : Lututė, [1999] ([Kaunas]
Prano Mašioto pasakos atgimsta skulptūrų parke / Lina Sinkevičienė. – Nuotr. // XXI amžius. –2005, birž. 22.