Pradinis Klubai Straipsniai Skaitymo skatinimo projektas vaikams ir paaugliams „Biblioterapija: atrask save 2“

Skaitymo skatinimo projektas vaikams ir paaugliams „Biblioterapija: atrask save 2“

Biblioterapijos konsultacijos su psichologe-psichoterapeute Gražina Sapiegiene paskatino vaikus daugiau skaityti, geriau suvokti save, psichologinės ir tapybos ant vandens terapijos kėlė vaikų pasitikėjimą savimi, ugdė bendravimo ir meninius gebėjimus. Šiuo, tęstiniu projektu, „Biblioterapija: atrask save-2", pavyko išplėsti pirminio projekto „Biblioterapija: atrask save" naudą Kauno rajone didesniu diapazonu.

Terapiniai susitikimai (biblioterapija, meno terapija) buvo susieti su knygų skaitymu, vaikai ir paaugliai atsakymų į aktualius psichologinius kalusimus ieškojo knygose. Projekte dalyvavo vaikų psichologė-psichoterapeutė Gražina Sapiegienė, kuri aktyviai naudojo biblioterapijos metodą praktikoje. Organizavome susitikimą su žinomu žmogumi, vaikų literatūros tyrinėtoju, vertėju Kęstučiu Urba, kuris savo autoritetu motyvavo paauglius skaityti, kalbėjo apie pačią vertingiausią literatūrą. Organizavome tapybos ant vandens mokymus viešosios bibliotekos ir filialų darbuotojoms. Iš viso apmokyta 10 darbuotojų, kuriems įteikti mokymų baigimo pažymėjimai. Šie darbuotojai rengė tapybos ant vandens mokymus vaikams, kurie užėmė reikšmingą dalį vasaros skaitymų programoje „Vasara su knyga". Taigi tapybos ant vandens mokymai vaikams vyko ne tik viešojoje bibliotekoje Garliavoje, bet ir filialuose: Linksmakalnis, Babtai, Piliuona, Pagynė, Batniava, Eigirgala, Sitkūnai, Kačerginė. Tapybos ant vandens pamokos tęsėsi ir rudenį, o įsigijus papildomų priemonių, galės tęstis ir kitais metais. Organizavome paskaitas apie knygų skaitymo svarbą. Čia reikšmingą indėlį įdėjo projekto „Biblioterapija: atrask save-2" remėja, Kauno rajono Garliavos Adomo Mitkaus pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos mokytoja Rita Pauliukaitienė, kuri neatlygintinai skaitė paskaitas vaikams tema „Knyga – mano draugė". Projekte dalyvavo ir partneriai Kauno apskrities viešoji biblioteka, kuri skaitė paskaitas tema „Skaitykime kitaip", mokė vaikus tapybos ant akmenėlių.

Šios veiklos padėjo vaikams ir paaugliams atrasti skaitymą, skatino skaityti Kauno rajone gyvenančius vaikus ir paauglius. Jie atrado knygų skaitymo naudą, perskaitė daugiau knygų nei būtų perskaitę jei nevyktų šis projektas, tapybos ant vandens ar akmenėlių terapijose bei biblioterapijoje sumažino savo emocinę įtampą ir / ar stresą, todėl kilo jų pasitikėjimas savimi.

Skaitymo skatinimo programos naudą patyrė daugiau nei 700 Kauno rajono vaikų / paauglių. Projekte bendradarbiavome su Garliavos vaikų dienos centru, taigi projekto naudą patyrė vaikai ir iš socialinės rizikos šeimų. Biblioterapijos metodas ne tik padėjo vaikams spręsti jų psichologines problemas, mokė ieškoti išeičių iš sudėtingų situacijų, bet ir skatino skaityti. Vaikų literatūros tyrinėtojas, vertėjas doc. dr. Kęstutis Urba motyvavo vaikus skaityti, pristatė vertingiausią literatūrą. Knygų skaitymo idėją savo paskaitomis skleidė ir projekto rėmėja Kauno rajono Garliavos Adomo Mitkaus pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos mokytoja Rita Pauliukaitienė.

Projekte geranoriškai sutiko bendradarbiauti švietimo įstaigos: Kauno rajono Garliavos Jonučių progimnazija, Kauno rajono Garliavos Adomo Mitkaus pagrindinė mokykla, taip pat ir Kauno rajono Garliavos Vaikų dienos centras.

Neringa Pakalnytė
Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka