Pradinis Įvykiai Straipsniai Kryžiai ir koplytstulpiai Raudondvaryje

Kryžiai ir koplytstulpiai Raudondvaryje

Čia rasite medžiagą apie kryžius ir koplytstulpius Raudondvario seniunijoje.

Raudondvario kultūros centras

Kraštotyrinį darbą paruošė:

Jūratė Pėveraitienė, Raudondvario kultūros centro meno vadovė

Nuotraukos:

Liudviko SimonavičiausRaudondvaris 2001 m.

Laukas, kelias, pieva, kryžius,
Šilo juosta mėlyna,
Debesėlių tankus ižas
Ir graudi graudi daina.

Jonas Aistis

Jautriai poetas nusakė Lietuvos gamtovaizdį ir laipiną subtilaus lyrizmo lietuvio sielos prigimtį. Kryžiai visada buvo ne tik kraštovaizdžio puošmena, bet ir didelis dvasinis, estetinis žmonių turtas.

Daugelį amžių lietuvius lydėjo senovinis paprotys statyti memorialinius paminklus ir džiaugsmo ir liūdesio valandą. Šis paprotys atėjo, matyt, dar iš tų laikų, kai baltai tebebuvo pagonys, kai jie ne tik garbino, bet ir padainavo, poetizavo tiek požemio, tiek dangaus karalystę, juos supančius augalus ir gyvūnus. Jie kūrė labai įvairią ir parsmingą ornamentiką. Visa ši mitologinė ir meninė įvairovė atsispindėjo memorialiniuose paminkluose - koplytėlėse, koplytstulpiuose, stogastulpiuose, kryžiuose, taip pat kulto pastatuose - bažnyčiose, koplyčiose, varpinėse.

Kryžiai, koplytstulpiai, koplytėlės buvo statomi iš medžio, granito ar mūro ir beveik visus juos puošė geležinės saulutės ir kitokie ornamentai. Jie buvo laikomi šventu daiktu ir niekas nedrįsdavo jų gadinti, nepagarbiai su jais ir jų aplinkoje elgtis.

Kryžiuose, stogastulpiuose, koplytėlėse daugiau nei kituose liaudies architektūros objektuose galėjo pasireikšti kaimo dailidžių, skulptorių ir raižytojų sugebėjimai. Čia liaudies meistrų nuo seno puoselėjamos kūrybinės tradicijos buvo realizuojamos aukšto meninio lygio darbuose. Liaudies meistrai savo kūriniais reiškė savo gyvenamojo meto kaimo žmonių džiaugsmus ir negandas, puošė ir taurino kasdieninę valstiečių buitį, juos supančią aplinką.


Trys kryžiai Raudondvario bažnyčios šventoriuje

Paminklinių kryžių autorius - Sigitas Abromavičius. Meistrai - broliai Sigitas ir Arvydas Abromavičial.

Sigitas Abromavičius - dailininkas, medžio drožėjas.

Baigęs: S.Žuko dailės technikumą, įgijęs medžio meninio apdirbimo specialybę po to - Kauno dailės institutą. Interjerų ir įrengimų katedroje įgijęs dailininko- dizainerio specialybę (interjerų projektavimas, gamyba ir montavimas).

Autoriniai darbai:

Raudondvario Rezistentų kapinėse - metalinis kryžius, paminklinis akmuo, atminimo lenta, saulutė ( projektas ir brėžiniai ).

Kryžiai: trys kryžiai bažnyčios šventoriuje, Biliūnų kapinėse, Paštuvos kapinėse, 3 kryžiai nuvežti į Kryžių kalną.

Dalyvavo parodose kaip liaudies meistras.

Adresas: Dainavos gatvė 1 - 20, Raudondvaris, Kauno raj. tel. 548182.

Alvydas Abromavičius gim. 1953-01-05 ( projektatorius ), medžio drožėjas nuo vaikystės iki dabar dirba medžio apdirbimo darbus. Išsilavinimas spec. vidurinis ( radijo montuotojo specialybė). Gyvena Ivinskio 2 -1, Kulautuva, Kauno raj. tel. 543309.

GINUTIS DUDAITIS

Gimė 1941-12-14 Kaišiadoryse

Tautodailininkas, medžio drožėjas, Raudondvario pradinės mokyklos direktorės pavaduotojas, Garliavos muzikos mokyklos Raudondvario skyriaus tautodailės mokytojas, Lietuvos tautodailininkų sąjungos narys.

Žmona Regina ( gim. 1943m.) farmakotechnikė. duktė Nida ( g. 1972m.).

1960 - 1965m. studijavo KPI.

1965 1969 m. - Kauno PMT MTI vyr. inžinierius, 1969 1986 - RŽŪMEMTI vyr, mokslinis bendradarbis. 1992 - 1993ra - kūrybinis darbas.

Nuo 1993m. Garliavos muzikos mokyklos Raudondvario skyriaus tautodailės mokytojas.


Kryžių ir koplytstulpių Birštone „ Atminties take" ( 1988 ), ant Nevėžio kranto, ties Babtais (1989 ) prie Maironio namo jo gimtinėje ( 1991 ), centinis Prienų kapinių kryžius (1991 ) prie KTU ( žuvusiems prie TV bokšto studentams atminti, 1992 ), memorialinio paminklo istorijos dr. K. Čerbulėnui, Kauno, Prienų, Alytaus apylinkių kapinėse.

Autorinės parodos:

Vokjetiįoje, Vietname, Lenkijoje. Parodų JAV, Indijoje, Suomijoje, Švedijoje, Vietname, Bulgarijoje, Danijoje, Rusijoje, Meksikoje ir kitur dalyvis. Apdovanotas įvairių konkursų diplomais, KM. tautodailininkų sąjungos ir kt. garbės raštais, LRKM P.Galaunės premijos ( 1993 ) laureatas. Nuo 1972m. drožinėja dievukus ir skulptūrėles iŠ medžio. Viešų parodėlių autorius, medžio drožėjų kūrybinių stovyklų, seminarų, kuriuos vesdavo liaudies meno, tautodailės tyrinėtojai: K. Čcrbulenas, J. Kudirka, A.Pačiulpaitė ir kt. dalyvis. Studijuoja dievdirbystės ir kryžių drožybos palikimą Lietuvos istorijos ir etnografijos muziejaus, M.K.Čiurlionio dailės, Šiaulių.. Aušros" muziejų fonduose. Surinko daug išlikusios mažosios architektūros fotonuotraukų ir kopijų. Studijavo verpsčių, prieverpsčių bei rankšluostinių simboliką bei ornamentiką. Išdrožė apie 300 rankšluostinių ir prieverpsčių. Geriausius darbus įsigijo muziejai ir privatūs kolekcionieriai. Jo darbų reprodukcijomis iliustruojami albumai bei tautodailininkų sąjungos leidiniai. Tautodailės studijos Raudondvaryje steigėjas (1988 ). Baigia kūrybinių dirbtuvių statybos darbus. Jose bus įrengta nuolatinė vertingiausių kūrinių ekspozicija ir veiks jaunimo tautodailės studija.

Laisvalaikiu mėgsta giedoti bažnytines giesmes, dainuoti chore, kankliuoti savo pagamintomis kanklėmis.

Darbo adresas: Raudondvario pradinė mokykla Vyturių 2b, Raudondvaris, Kauno raj. tel. 549542, namų adresas: Instituto g. 9a - 24, Raudondvaris, Kauno raj. tel. 549373.


Kryžiai Raudondvaryje:

  1. Prie Raudondvario gimnazijos
  2. Prie Raudondvario pradinės mokyklos
  3. Netonių km.
  4. Paštuvos kapinėse.

Kryžiai Kauno mieste:

  1. Prie Vilijampolės maldos namų.
  2. Prisikėlimo bažnyčios ( Aukštaičių gatvėje ) centrinio altoriaus skulptūra.
  3. Kauno miesto kapinėse:
  1. Karmėlavos - 6 kryžiai, 
  2. Romainių kapinėse - 4 kryžiai, 
  3. Eigulių kapinėse - 1 kryžius, 

Babtai - 1 kryžius,

Veiverių kapinės - 1 kryžius, Prienų kapinės - 1 kryžius, Birštono kapinės - 1 kryžius, Kryžių kalne - 4 kryžiai.

Koplytstulpis sodyboje


Koplytstulpis prie gimnazijos, lauke

Koplytstulpis gimnazijos teritorijoje

Koplytstulpis laukuose


Medinis kryžius šalia namo

Medinis kryžius šalia kelio

Trys kryžiai šalia tvoros