Kauno rajono seniūnijos - Kačerginės seniūnija

kacergine

Už 16 km į vakarus nuo Kauno, kairiajame Nemuno krante plyti didelis ir gražus pušynas. Jo šiauriniame pakraštyje, arčiau tekančio pro šalį Nemuno, ilga virtine išsirikiavę namai. Dalis jų slepiasi miško gilumoje, jaukiame pušynėlyje. Tai – Kačerginė.
Kačerginė, kaip vasarvietė, pradėjo plėstis XX a. pradžioje. 1933 m. Kačerginės vietovardis įteisintas juridiškai, suteiktas oficialus kurorto statusas. Vietovės populiarumą lėmė patogi geografinė padėtis, puiki gamta – smėlėtos Nemuno pakrantės, nuostabus pušynas. Kačerginėje gyveno ir kūrė daug žymių Lietuvos žmonių. Paminklinėmis lentomis paženklinti išlikę rašytojų P. Mašioto, V. Mykolaičio-Putino, J. Biliūno namai. Čia gyveno, kūrė dailininkas A. Martinaitis, geologijos mokslo pradininkas prof. M. Kaveckis, teatro režisierius ir aktorius J. Staniulis, režisierius A. Sutkus, architektas V. Landsbergis-Žemkalnis, prof. A. Smailys, dailininkai D. Eidukaitė, V. Manomaitis, S. Nenorta, V. Klamka, J. Mozūraitė-Klemkienė ir daug kitų garsių žmonių.
1997 m. gegužės 16 d. LRV nutarimu Nr.486 Kačerginei suteiktas miestelio statusas.
1999 m. rugpjūčio 12 d. LR prezidento Valdo Adamkaus pasirašytu dekretu Nr. 556 patvirtintas miestelio herbas – mėlyname lauke vaizduojami 4 horizontaliomis linijomis išdėlioti auksiniai kankorėžiai, pabrėžiantys miestelio specifiką. Dailininkas – Arvydas Každailis.
2017 m. vasario 22 d. LRV nutarimu Nr.121 Kačerginei kartu su Kulautuva ir Zapyškiu suteiktas kurortinės teritorijos statusas.
Miestelyje nutiesti centralizuoti vandentiekio ir kanalizacijos tinklai, įrengta pontoninė prieplauka, nutiesti dviračių takai, kurie driekiasi iki pat Kauno miesto. Atnaujintas Kačerginės parkas, jame vyksta kultūriniai renginiai. Įrengta žaidimų aikštelė vaikams.
Seniūnijoje yra daugiafunkcis centras, teikiantis viešąsias, švietimo, socialines ir kultūrines paslaugas. Šiame moderniame pastate vyksta priešmokyklinis, ikimokyklinis ugdymas ir pradinis ugdymas, veikia kultūros centras, ambulatorija. Daugiafunkciame centre vyksta miestelio renginiai, šventės, vaikų vaidinimai, meniniai seminarai. Gyventojai turi galimybę sportuoti – žaisti stalo tenisą, lankyti mankštas, linijinius šokius ir kt.
Miestelio bibliotekoje taip pat rengiamos įvairios veiklos: paskaitos, užsienio kalbų mokymas, meninės pratybos, veikia interneto skaitykla, teikiamos spausdinimo ir kopijavimo paslaugos.
Seniūnijoje yra Šv. Onos koplyčia, pastatyta 1998 m. pagal architekto V. Landsbergio-Žemkalnio projektą. Dar yra paštas, dvi parduotuvės, kavinė-baras „Kačerga“, viešbutis „Kankorėžis“.
Kačerginėje įsikūręs VšĮ Respublikinės Kauno ligoninės padalinys Kačerginės vaikų sanatorija „Žibutė“. Joje įsteigta 1-oji Lietuvoje sergančių cukralige ir nutukimu Sveikos gyvensenos mokykla.
Kačerginė didžiuojasi medinės kultūros paveldu – atnaujinta inžinieriaus V. Reklaičio vila, kurioje šiuo metu įsikūrusi miestelio seniūnija, bei atnaujinta gydytojo, Lietuvos kariuomenės brigados generolo P. Vaičiuškos vila.
Veikia ne pelno siekiančios organizacijos: Kačerginės bendruomenės centras, Kačerginės bendruomenė „Vizija“, Prano ir Jono Mašiotų palikimo puoselėtojų draugija.
Kačerginė visuomet kviečia stabtelėti ir įkvėpti gaivaus pušynų oro.
„Šaltinių takas“ – 6 km šiaurietiško ėjimo, natūraliai išvaikščiotais miško takeliais, maršrutas. Ne vieną tūkstantį gerbėjų turintis takas veda per vaizdingiausias šilo apžvalgos aikšteles iki Nemuno šlaite iškilusio Pyplių piliakalnio. Čia atsiveria puikūs Nemuno slėnio ir Nevėžio intako vaizdai.
Skulptūrų parke pagal Prano Mašioto pasakų personažus smagu prisiminti vaikystę.
V. Mykolaičiui-Putinui atminti skirtame skulptūrinių suolelių miško parke kiekvieną pavasarį skamba poezijos posmai.
Pavargusius – atgaivina šaltinio vanduo, kurį iš rytinės pusės apjuosia J. Biliūno aikštė.
Išalkę gali skaniai ir sočiai pasivaišinti „Kačergos“ kavinėje arba patys išsikepti kepsnį prieplaukoje ar netoli esančiose „Apuokynės“ ir „Barsukynės“ stovyklavietėse.
Aktyvaus poilsio gamtoje mėgėjai turi galimybę išsinuomoti dviračius ar baidares, o žiemą smagiai paslidinėti nuostabaus grožio pušyne.
LANKYTINOS VIETOS
Šaltinis – gamtos paminklas, J. Biliūno aikštės prieigos.
Namas, kuriame poilsiavo Jonas Biliūnas, ir koplytstulpis rašytojui atmnti (J. Biliūno g. 14).
Kryžius 1941 m. birželio sukilimo dalyviams Stasiui Daukšai ir Vytautui Linkevičiui atminti, P. Mašioto gatvė.
Šv. Onos koplyčia (pastatyta pagal V. Landsbergio-Žemkalnio projektą).
Paminklinis akmuo žuvusiems už tėvynę (šalia koplyčios).
Namas, kuriame gyveno ir kūrė rašytojas V. Mykolaitis-Putinas, ir paminklinis akmuo rašytojui atminti (V. Mykolaičio Putino g. 34 ).
Liepų parkas (J. Janonio g. 4 ).
Kryžius „Žuvusiems už Tėvynę“ (Liepų parkas).
Skulptūrų parkas pagal Prano Mašioto pasakų personažus (J. Janonio g. 38).
Kultūros paveldo objektai – V. Reklaičio (J. Janonio g. 86) ir P. Vaičiuškos (J. Janonio g. 46 ) vilos.

Lit.: https://www.krs.lt/savivaldybe/seniunijos/kacergine/aprasymas/